İTÜ Enerji Enstitüsü ile Institute of Theoretical & Applied Physics (ITAP) arasında işbirliği ve uluslararası araştırma platformu anlaşması imzalandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü ve ITAP, üniversiteler arası düzlemde “Enerjide Kuvantum Teknolojileri Uluslararası Araştırma Platformu” kurulması için işbirliği yapma kararı almış ve bu doğrultuda bir işbirliği anlaşması imzalamışlardır.

Platform; tüm üniversitelerimizde katı hal ve yoğun madde fiziğinde nano ve mezo ölçekte enerji depolama ve/veya dönüşüm teknolojileri üzerine çalışmakta olan ya da çalışacak olan ulusal/uluslararası araştırmacılar ve araştırma grupları için bir toplanma, etkileşme ve ortak çalışma için çekim merkezi olmayı hedeflenmektedir. ITAP'ın uluslararası ve üniversiteler arası olanakları ile İTÜ Enerji Enstitüsünün olanakları platformun hedeflerine yönelik aktiviteler için seferber edilecektir.

Platformda bu araştırma faaliyetlerine ek olarak uluslararası araştırmacı, doktora sonrası araştırmacı (post-doc) ve lisansüstü öğrenci hareketliliğinin en üst seviyede sağlanması amacıyla ITAP'ta 2006 yılından günümüze düzenlenmekte olan International Advanced Research School (IARS) benzeri yaz okulları, çalıştaylar ve konferanslar organize edilecektir.

Ülkemizin üniversitelerinde görevli araştırmacılardan oluşturulmuş bilimsel bir komite tarafından yönlendirilecek olan platformun aktiviteleri içersinde, üstün potansiyele sahip ulusal ve uluslararası gençlerin bulunması/takip edilmesi/topluma kazandırılması ve topluma yönelik bilimsel etkinliklerin hayata geçirilebilmesi konuları da belirli programlar çerçevesinde yer alacaktır.

İTÜ Enerji Teknokentinde yer alan ve enerji teknolojileri alanında ArGe faaliyetlerinde bulunan çok sayıdaki firma ile platformun yakın bir etkileşme içersinde olması da hedeflenmektedir.